ΑΣΚΑ Ηράκλειου – ΠΑΣΚΑ 32-55 (VIDEO)

SnapShot(0)Βελτιωμένο πρόσωπο έδειξε ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ με αμαξίδιο παρά την ήττα με 32-55 από τον ΠΑΣΚΑ αστο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Η νεοσύστατη ηρακλειώτικη ομάδα ήταν ανταγωνιστική ως το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όταν αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Στυλιανακάκης και έχασε τη χημεία της. Παράλληλα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Μακρή, ο οποίος πέτυχε 39 πόντους και οδήγησε στη νίκη την ομάδα του.

Ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο ξεκίνησε πολύ καλά κόντραρε στα ίσα τον ιστορικό ΠΑΣΚΑ και προηγήθηκε με 3-2 και 7-6. Με την είσοδο του  Μακρή στο παιχνίδι, όμως οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο σέντερ της αθηναϊκής ομάδας υπερείχε υψομετρικά και οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να τον σταματήσουν. Πετυχαίνοντας 16 πόντους, λοιπόν, οδήγησε την ομάδα του στο + 5 (19-24) στο 18′:30», ενώ το ημίχρονο έληξε 21-24.

Ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο μείωσε σε 23-24 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όμως στη συνέχεια αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Στυλιανακάκης και οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους με τον  Μακρή να συνεχίζει να σκοράρει ασταμάτητα. Έτσι η διαφορά άνοιξε και η λήξη του 30λέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +15 (27-42).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 25 πόντους (30-55) στο 39′.

Διαιτητές: Αρτεμάκη, Ξυλάς.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 21-24 (ημίχ.), 27-42, 32-55.

ΑΣΚΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μ. Χατζηδάκης): Χουρδάκης, Κοκκινάκης, Ψαράκης 1, Μαράκης, Χατζηδάκης 13, Σέβτσοβ, Σταμάτης 10, Χριστόφορος 2, Στυλιανακάκης 6.

ΠΑΣΚΑ (Κ. Χρόνης): Σουλιώτης Σ., Σκαπαέλης 4, Μυρωνάκης 2, Χατζηαργυρίου, Πάλσιν, Γκοτζαράι 8, Ακουμιανάκης, Παπαστάμος 2, Μακρής 39, Σπέντζος.