ΕΓΟΗ – ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ 1-0 (VIDEO)

DSC_0002Σημαντική νίκη με 1-0 απέναντι στον Ανθεστίωνα πανηγύρισε ο ΕΓΟΗ στη Βαγιά, ξεκινώντας έτσι με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του για τη νέα χρονιά.

Έπειτα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στην αναμέτρηση ο Ανθεστίωνας ανέλαβε την υπεροχή των κινήσεων και απείλησε για πρώτη φορά στο 16’. Ο Φραγκιαδάκης σε μια ατομική προσπάθεια σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ανδρικάκη.

Η απάντηση από τον ΕΓΟΗ ήταν άμεση με τον Αουγκλέν να μπαίνει μέσα στην περιοχή στο 22’, να ανατρέπεται από τον Καλιακάκη και τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντινελάρι ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια ο Ανθεστίωνας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 41’ έχασε σημαντική ευκαιρία όταν ο Κεφάκης έβγαλε τη σέντρα με τον Δρακούλη να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα α περνάει άουτ.

Στην επανάληψη ο Ανθεστίωνας μπήκε δυνατά και στο 47’ ο Στρατάκης σούταρε, με τον Δρακούλη να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή και τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 51’ μετά από ατομική προσπάθεια του Φωτόπουλου ο ίδιος σούταρε με τον Ανδρικάκη να μπλοκάρει.

Στο 55’ ο Κεφάκης έκανε το σουτ με τον Ανδρικάκη να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ ο ΕΓΟΗ απείλησε στο 59’ με το σουτ του Γιακουμάκη να περνάει λίγο έξω από την εστία του Ανθεστίωνα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο δεν κατάφεραν να το πετύχουν, με αποτέλεσμα ο ΕΓΟΗ να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΕΓΟΗ: Ανδρικάκης, Παρασύρης (82’ Συντιχάκης), Σταυρακάκης, Κέσκος, Βρούζος, Καλαϊτζάκης, Περισυνάκης, Αουγκλέν (75’ Βιστάκης), Ντινελάρι, Γιακουμάκης, Κεφαλούκος (64’ Σκαλιδάκης).

Ανθεστίων: Πλαΐτης, Μακρογιαννάκης (74’ Αναγνωστόπουλος), Τσομπανάκης, Καλιακάκης, Στρατάκης, Φραγκιαδάκης (63’ Κλάδος), Φωτόπουλος, Δρακούλης, Τρουλάκης, Κεφάκης, Δοργιομανωλάκης (84’ Κελαράκης).