ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ – ΤΥΛΙΣΟΣ 2-1 (VIDEO)

ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗΜε τον νεαρό Κουτσογιαννάκη να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα του, οι Νέοι Εργοτέλη κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 0-1 και να κερδίσουν την Τύλισο στο μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο Μαρτινέγκο με τον Μακατουνάκη να σουτάρει αλλά η μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά της εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μανιώρος με σουτ στη κίνηση έδωσε το προβάδισμα στη Τύλισο που πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι Νέοι Εργοτέλη αφυπνίστηκαν και έκαναν την πρώτη τους προσπάθεια στο 11′ μετά από σέντρα Κουτεντάκη, ο Ψαλιδάκης από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε.

Στο 23′ η Τύλισος κατάφερε να απειλήσει εκ νέου όμως το σουτ του Μακατουνάκη το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κορνηλάκης. Οι Νέοι Εργοτέλη έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λούσι στο 26′, όταν σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 32′ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κουτσογιαννάκης ανατράπηκε μέσα στη περιοχή και εκτελώντας εύστοχα ο ίδιος έκανε το 1-1. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, οι Νέοι Εργοτέλη έχασαν ακόμα μία σημαντική ευκαιρία με τον Κουτσογιαννάκη με κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στις καθυστερήσεις ο Μαυροματίδης ανάγκασε τον Μακαρώνα σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με τον Δουλγεράκη αυτήν την φορά βέβαια να αναγκάζει τον Μακαρώνα να διώξει εντυπωσιακά και πάλι σε κόρνερ. Στο 55′ ο Κουτσογιαννάκης αστόχησε με το κεφάλι και στο 63′ όμως αποδείχθηκε εύστοχος, βρέθηκε μέσα στη περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-1 με δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 68ο λεπτό χάθηκε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία με τον Σπυριδάκη να αστοχεί με το κεφάλι και στο 89′ η Τύλισος έμεινε με δέκα παίχτες μετά από διαμαρτυρία του Μανιώρου, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και τη κόκκινη.

Νέοι Εργοτέλη: Κορνηλάκης, Ψαράκης, Κουτεντάκης(87′ Μαυροειδής), Δουλγεράκης, Πλαϊτάκης, Ψαλιδάκης, Κουτσογιαννάκης(76′ Γιαπετζάκης), Λούσι, Μαυροματίδης, Κατσούρι, Σαϊτάκης(62′ Σεραφειμίδης)

Τύλισος: Μακαρώνας, Μπουγαδάκης(80′ Μακατουνάκης Μαν.), Ρεμιγιάκης, Χαραλαμπάκης, Σπυριδάκης, Μανιούδης, Σχοιναράκης, Μανιαδάκης, Αποδουλιανάκης, Μανιώρος, Μακατουνάκης Μ.