ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 5-3 (VIDEO)

1Οκτώ τέρματα, αρκετές ευκαιρίες, σκληρά μαρκαρίσματα και κόκκινες κάρτες ήταν ο απολογισμός της αναμέτρησης Νέοι Εργοτέλη – Χερσόνησος, με τους “κιτρινόμαυρους” να παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ επικρατώντας με 5-3 στην παράταση.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο γήπεδο οι γηπεδούχοι και στο 17′ σε μια αντεπίθεση ο Κατσούρι με ωραίο σουτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους Νέους Εργοτέλη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κουτσογιαννάκης έχασε σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά για την ομάδα του, καθώς έκλεψε τη μπάλα, πάτησε περιοχή, με το σουτ του όμως να καταλήγει λίγο έξω.

Τελικά το 2-0 ήρθε στο 19′, με τον Λούσι να περνάει ωραία τη μπάλα στον Κουτσογιαννάκη κι εκείνος με κοντινό πλασέ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα για τους “κιτρινόμαυρους”.

Κάπου εκεί αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και στο 23′ ο Διγενής εκτέλεσε το φάουλ με τον Χαλκιαδάκη να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να μειώνει σε 2-1, με το σκορ να μένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου παρότι ο Σαβελίδης στο 31′ και στο 39′ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη η Χερσόνησος μπήκε πολύ δυνατά και στο 56′ κατάφερε να κάνει το 2-2 με τον Καλομοίρη με ωραίο γυριστό στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από τη σέντρα του Σαβελίδη, να ισοφαρίζει για την ομάδα του, ενώ λίγα λεπτά αργότερα έγινε και η ολική ανατροπή. Συγκεκριμένα στο 75′ ο Νύκταρης με φανταστικό σουτ από τα 40 μέτρα παραβίασε την εστία του Σαμόλη για το 2-3.

Οι “κιτρινόμαυροι” όμως δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν εκ νέου, με το γκολ να έρχεται στο 88′ όταν ο Λούσι προσπάθησε να νικήσει με διαγώνιο σουτ τον Χρήστου, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σαϊτάκης κατάφερε να κάνει το 3-3 και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι, έχοντας την ψυχολογία υπέρ τους, κατάφεραν να κάνουν το 4-3 στο 93′, με τον Λούσι να νικάει τον Χρήστου έπειτα από την όμορφη σέντρα του Λούσι.

Στο 100′ η Χερσόνησος έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω της δεύτερη κίτρινης κάρτας που δέχθηκε ο Διγενής, με τους “κιτρινόμαυρους” να πετυχαίνουν ακόμα ένα τέρμα με τον Κουτσογιαννάκη, έπειτα από τη σέντρα του Σαϊτάκη, να διαμορφώνει το 5-3.

Νέοι Εργοτέλη: Σαμόλης, Ψαράκης, Κουτεντάκης, Δουλγεράκης (80′ Γιαπετζάκης), Ρενάτο, Σταυρακάκης, Λούσι, Ψαλιδάκης, Κουτσογιαννάκης, Κατσούρι (81′ Καλαϊτζάκης), Σεραφειμίδης (53′ Σαϊτάκης).

Χερσονησος: Χρηστου, Διγενής, Δαλαβούρας (51′ λ.τ. Καλομοίρης), Καλεμάκης, Χαλκιαδάκης (41′ λ.τ. Μαυροντίεφ), Καπετανάκης, Σαβελίδης, Σκιούτι (30′ Καραγκιόζι), Χιλά, Μπινιχάκης, Νύκταρης.