ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ 4-5 ΠΕΝΑΛΤΙ (VIDEO) ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΗ

omonoia-marathonas-3-750x500Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΗ προκρίθηκε το συγκρότημα του Κώστα Τσαγκαράκη, καθώς επικράτησε στα πέναλτι 5-4 του μαχητικού Διαγόρα (0-0 κ.α.)

Η ομάδα του Διαγόρα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 15ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Μωραϊτάκης, έκλεψε την μπάλα από τον αμυντικό του Μαραθώνα και με ωραίο πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στην συνέχεια ο Μαραθώνας πήρε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως η ομάδα του Διαγόρα ήταν αρκετά καλά στημένη και δεν κατάφερε να την διασπάσει με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 1-0.

Το συγκρότημα του Αριστομένη Μαυρογιαννάκη, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν ο Τζωρακολευτεράκης, βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ντράλο.

Αμέσως μετά ο Διαγόρας πήρε την ψυχολογία και προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στην συνέχεια ο Μαραθώνας πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε λίγα λεπτά πριν τελειώσει η αναμέτρηση με τον Ρουμπάκη μετά από πλασέ μέσα από την περιοχή.

Το σκορ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν παράταση. Στην παράταση και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυνηγήσουν το γκολ χωρίς όμως να το πετύχουν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να καταλήγει στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Διαγόρας έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μωραϊτάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στα πέναλτι από τον Διαγόρα εκτέλεσαν οι Βαρδονικολάκης, Τζωρακολευτεράκης, Λέσι Κορνιλάκης, όπου και ευστόχησαν, ενώ εκτέλεσε και ο Βυνιχάκης ο οποίος αστόχησε. Από την άλλη μεριά εκτέλεσαν οι Κτιστάκης, Ροδιτάκης, Νυστικάκης, Ρουμπάκης και Κατσουλάκης ευστοχώντας όλοι χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα των Καλεσών, κόντρα στην σκληροτράχηλη ομάδα του Διαγόρα!

Να υπενθυμίσουμε πως στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, ο Διαγόρας “φωνάζει” για δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν στον Βαρδονικολάκη και Τζωρακολευτεράκη, ενώ ο Μαραθώνας είχε δύο δοκάρια με τον Ρουμπάκη και τον Ροδιτάκη.